OZNANILA ZA JUNIJ 2016

DOGODKI V MESECU JUNIJU

Mesec junij nas vabi k pobožnosti do Srca Jezusovega in Marijinega brezmadežnega Srca. Jezusovo Srce je svetišče Božjega usmiljenja, Marijino pa se mu pridružuje v sočutni in materinski skrbi. Milostni kip fatimske Marije že potuje po Sloveniji. V naši bližini nas bo podoba fatimske Marije razveseljevala od 10. do 12. junija.

Mesec junij je že vrsto let zaznamovan tudi z romanjem bolnikov in ostarelih na Brezje. V letošnjem izrednem svetem letu, bo to romanje imelo še posebno veliko težo. Romarji bodo v svetišče lahko vstopali skozi sveta vrata in prejeli popolni odpustek.

Junij je tudi mesec zahvale Bogu za zemeljsko domovino. Za državo pod Triglavom, ki nas obdaja s čudovitim naravnim bogastvom in veliko kulturno dediščino. Svoje domoljubje naj kristjani gojimo z molitvijo in pri bogoslužju. Letos praznujemo 25-letnico državnosti. Škofje priporočajo, naj na 12. nedeljo med letom, 19. Junija, pri sv. mašah uporabimo mašni obrazec »Za domovino«, naj bo v cerkvi to nedeljo obešena državna zastava, po maši pa naj se zapoje državna himna.

Ob koncu meseca junija se bomo veselili duhovniških posvečenj. Ob teh lepih slovesnostih molimo za novomašnike in jim na poti v Gospodov vinograd zaželimo Božjega blagoslova in duhovnega veselja.

SLOVESNO PRAZNOVANJE

10. OBLETNICE ŠKOFIJE

11. junija 2016 bomo obhajali osrednjo slovesnost ob 10. obletnici ustanovitve Škofije Novo mesto in umestitve njenega prvega škofa.

Slovesnost bo potekala v dvorani Leona Štuklja v Novem mestu.

Na tem osrednjem praznovanju bo prisoten tudi milostni kip fatimske Marije, ki se ga boste lahko dotaknili.

Glasbeni program bodo oblikovali združeni odrasli in otroški pevski zbori, orkester slovenske policije ter solisti.

Slovesnost bo potekala po naslednjem programu:

9.00 zbiranje in molitev rožnega venca

9.30 sprejem fatimske Marije in pete litanije Matere Božje

10.00 slovesno somaševanje slovenskih škofov in duhovnikov

11.30 kratek koncert združenih zborov, policijskega orkestra s solistoma Nušo Derenda in Gašperjem Riflom.

Lepo povabljeni k skupni molitvi in praznovanju 10. obletnice naše škofije.

OBISK MILOSTNEGA KIPA FATIMSKE MARIJE V DEKANIJI NOVO MESTO

10. junij

16.00 sprejem Marije v stolnici Novo mesto, molitvena ura, 19.00 sveta maša, pete litanije, slovo;

od tod gre Marija k frančiškanom - župnija Sv. Lenart.

11. junij

9.00 dvorana Leona Štuklja – sklepna slovesnost praznovanja 10. obletnice škofije (posvetitev škofije);

13.30 Stopiče - sprejem pri kapelici, sledi procesija v cerkev; maša ob 19.00 in celonočni molitveni program.

12. junij

8.00 slovo iz Stopič;

9.00 sprejem Vavta vas; 10.00 sv. mašo daruje p. Ivan Platovnjak,

11.30 slovo in nadaljevanje poti v dekanijo Črnomelj.

NAŠI NOVOMAŠNIKI

Matej Gnidovec,

r. 3.11.1991, iz župnije Žužemberk

Boštjan Gorišek,

r. 20.10.1987, iz župnije Ajdovec

Štefan Hosta,

r. 10.4. 1991, iz župnije Šentjernej

Roman Ivanetič,

r. 26. 12. 1987, iz župnije Semič

Vse slovenske novomašnike, posebej pa novomašnike novomeške škofije, priporočam v molitev in vabim na mašniško posvečenje, v soboto, 25. junija 2016, ob 10h.

Veroučna statistika 2014/2015

razred število Obisk verouka Redni obisk maše
1. 7 100% 57%
2. 19 100% 47%
3. 15 100% 73%
4. 19 100% 74%
5. 11 100% 55%
6. 16 100% 56%
7. 18 95% 50%
8. 13 100% 46%
9. 12 83% 67%
VSI 130 97,5% 58,3%

Statistični podatki kažejo na skoraj 100% obisk verouka, kar je razveseljivo in na dobrih 50% obisk svete maše, kar je zaskrbljujoče. Sv. maša je srce naše vere. Zato je razumljivo, da kot katehet ne vidim smisla poučevanja otrok, katerih starši se ne zmenijo za Kristusovo odrešilno delo.

KAJ BI SVETOVALI ČLOVEKU, KI SE NE POČUTI GREŠNEGA?

Papež Frančišek na to vprašanje odgovarja: »Svetoval bi mu, naj Boga prosi za to milost. Da, tudi zavest o grešnosti je milost. Brez milosti lahko rečem le: omejen sem; imam svoje meje, svoje napake. Priznati se za grešnika pa je nekaj drugega. Pomeni, da se postavim pred Boga, ki je naše vse, in se mu izročim: svoj nič, svojo revščino, svoje grehe. Za to milost bi morali prositi……

Bog noče, da bi se kdorkoli pogubil. Njegovo usmiljenje je neskončno večje od vsakega našega greha, njegovo zdravilo pa neskončno močnejše od vsake naše bolezni…….

Že to, da gre nekdo k spovedi, pričuje o začetku kesanja, tudi če to še ni zavestno. Pričuje o želji po spreobrnjenju…. Včasih je ponižnost skesanca, ki se s težavo izraža, vredna več kot množica besed.«

(Prim. PP. Frančišek, Božje ime je usmiljenje, str. 40-41)

za mesec junij

3. junij. Prvi petek in praznik Srca Jezusovega. Prav ta praznik nas opozarja na milost srečne zanje ure za tiste, ki opravljajo devet zaporednih prvih petkov.

4. junij. Ob 11h bo obletna maša za vse žrtve nasilja v Kočevskem rogu.

Prva sobota. V mesecu juniju so mašniška posvečenja. Vsak duhovnik je dar Boga in dar molivcev za duhovne poklice.

5. junij. 10. nedelja med letom. Sv. maši bosta kot običajno, med sv. mašo ob 10h bo slovesno krščevanje.

6. junij. Ob 20h bo seja ŽPS. Članice in člani lepo vabljeni.

8. junij. Vsi duhovniki v Sloveniji bomo ta dan praznovali DIES (spominski dan posvečenja) Srečanje bo v Mariboru. Gost srečanja pa bo kardinal Stela iz kongregacije za duhovnike.

11. junij. V dvorani Leona Štuklja bo sklepna slovesnost 10. obletnice škofije.

12. junij. 11. nedelja med letom. Sv. maši bosta kot običajno. Ob 10h bo zahvalna sv. maša za preteklo šolsko in veroučno leto. Po sv. maši bodo otroci prejeli veroučna spričevala, ki naj jih vrnejo 19. junija.

25. junij. V novomeški stolnici bo ob 10h mašniško posvečenje štirih škofijskih duhovnikov.

29. junij. God Petra in Pavla. Ta dan bo mašniško posvečenje po drugih slovenskih škofijah.

28.05. -03.06: 1. skupina iz 1. območja

04.06.-10.06:   2. skupina iz 1. območja